Fordítás alatt...
A Hagyományos Kínai Orvoslás Magyarországi Egyesülete 2002-ben alakult, alapítója Prof. Dr. Yu Funian PhD., jelenlegi elnöke Dr. Zhang Qingbin. A Hagyományos Kínai Orvoslás Magyarországi Egyesülete Magyarországon élő hagyományos kínai orvosi szakemberek és magyar akupunktőrök tudományos társasága.
Az egyesület célja a hagyományos kínai orvosi szakma magyarországi fejlesztése, a kínai orvoslás és a modern orvostudomány közötti együttműködés elősegítése. Ennek érdekében az egyesület gyógyító, oktató és kutató tevékenységek szervezésében vesz részt.
Az egyesület elfogadja a magyar egészségügyi hatóságoknak és a Kínai Népköztársaság magyarországi nagykövetségének fennhatóságát és támogatását, szoros kapcsolatot tart fenn a magyarországi kínai társaságokkal, egyesíti a különböző szakmák képviselőit a hagyományos kínai orvostudomány és kultúra szolgálatában.
Az egyesület tagjai hagyományos kínai orvosok, orvosok és más kapcsolódó egészségügyi szakmák képviselői.
Az Egyesület legfőbb szerve a nagygyűlés. A nagygyűlések ülései között az egyesületi tanács az irányító szerv. Az egyesületi tanács köteles az egyesület tagjait tájékoztatni munkájáról. Az egyesületi tanács választja az elnököt, az elnök helyetteseket, a főtitkárt, a főtitkár helyettest és a felelős tanács tagjait. A tanácsülések között a felelős tanácstagok és a főtitkár végzik a tanács munkáját az elnök útmutatásai alapján.
Az egyesület a következő forrásokból fedezi a kiadásait: tagdíjak, adományok és az egyesület bevételei.
Dr. Yu Funian, A Hagyományos Kínai Orvoslás Magyarországi Egyesülete alapítója
A kínai orvos nem származásától vagy egy kezelési technikától lesz az ami, hanem a kínai orvoslás elméletrendszerétől. A kínai orvoslásnak van egy sajátos ismeretrendszere, ami meghatározza, hogy miképpen értelmezi az egészséges és a beteg állapotok alakulását. Ez határozza meg a kínai orvos klinikai munkáját.
A hagyományos kínai orvoslás ezen az ismeretrendszeren alapuló egészségmegőrző, betegséggyógyító tevékenység.
Mivel ez az ismeretrendszer Kínából származik és több ezer év hagyományain keresztül fejlődött azzá a kifinomult eszközzé, amit ma világszerte használunk – hagyományos kínai orvoslásnak nevezzük.
Egy klasszikus megfogalmazás szerint a kínai orvoslás az élet meghosszabbításának eszköze. Itt az élet meghosszabbítását ne úgy képzeljük el, hogy az öregkort akarnánk hosszabbá tenni!
A cél a hosszan tartó egészség: az erős szervezet, az életkedv, az éles látás, az éles hallás – egy minőségi élet megvalósítása. Más szóval a kínai orvoslás az élet ápolásának eszköze.
A kínai orvoslásban a terápiás módszerek két nagy csoportra oszlanak: belső gyógymódokra - gyógyszeres terápia (többnyire több összetevőjű keverékek, főzetek, pirulák, porok stb.) és ételterápia (a kínai orvoslás az ételeket a gyógyszerekéhez hasonló elméletrendszer szerint kategorizálja és alkalmazza), illetve külső gyógymódokra:
akupunktúra és moxibuszció (a test bizonyos pontjainak tűvel illetve hővel való ingerlése)
kínai manuálterápia (pontok és területek manuális ingerlése, izületek mozgatása)
köpölyözés (bizonyos pontok vákuummal való ingerlése),
torna- és légzésgyakorlatok.
Akupunktúra
Az akupunktúrás kezelés során az orvos vékony tűkkel megszúrja a testfelszín egyes pontjait. Ezek az akupunktúrás pontok az egész szervezetet behálózó, összefogó és ellátó csatornarendszer mentén található különleges pontok, melyek ingerlésével befolyásolni lehet a különböző élettani folyamatokat.
Kínai manuálterápia
A kínai manuáterápia lágyszöveti manipulációs technikákat (masszázst), akupresszúrát és izületi kimozgatásokat ötvöz a különböző mozgásszervi problémák megszüntetése érdekében. A kezelés általában a problémás területre fókuszál, ruhán keresztül történik, és nagyon kellemes, ellazító, stresszoldó hatása is van.
Moxibuszció
Ez az eljárás igazából melegítést, hevítést takar. Általában egy moxaüröm nevű gyógynövény rúd meggyújtásával és égetésével történik az adott testfelszín vagy tű melegítése. Nagyon jó fájdalomcsillapító és keringésjavító hatása lehet a megfelelő alkalmazás esetén.
Köpöly
Ilyenkor üvegből vagy bambuszból készült vákuumpoharak kerülnek a bőrfelszínre néhány percre, mely segíti a folyadékáramlást az adott területen, így gyakran használt kezelés például köhögésre vagy derékfájdalomra.
Gyógynövény receptek
A kínai gyógynövények gondos termesztés, szüretelés és feldolgozás után kerülnek a gyógyszertárakba. A hagyományos kínai orvoslás jellegzetességeik szerint csoportokba osztja őket: ízük, mozgásuk, karakterük alapján. A hagyományos kínai orvos ezeket mérlegelve és a lehető legideálisabban összekombinálva a páciens pillanatnyi állapotához és problémájához mérten írja fel a receptet, mely általában 10-15 gyógynövényt tartalmaz.
Tornagyakorlatok
Kínában nagyon népszerű mozgásforma például a Taiji, mely ideális időseknek és fiataloknak egyaránt egészségmegőrzés céljából. A lassú mozdulatok kivitelezése laza izomzattal, megfelelő testtartással és összpontosított figyelemmel segíti az élettani funkciók helyreigazítását, élénkíti a vérkeringést, és összehangolja a testet és lelket.